Skip to content
24/7NewsPaper
Back to feed
HotNews.rohotnews.ro

VIDEO De ce nu investesc românii: frică, confuzie sau lipsă de încredere? (opens original article in a new tab)

TL;DR

Articolul explorează principalele motive pentru care românii nu investesc, cum ar fi frica de a pierde bani, lipsa de încredere și complexitatea investițiilor, conform unui studiu realizat în 2026. XTB România oferă resurse educaționale și acces la piețe internaționale pentru investiții.

  • 32% dintre români nu intenționează să investească, iar 26% iau în calcul această opțiune
  • Frica de a pierde bani, lipsa de încredere și complexitatea conceptelor financiare sunt principalele bariere
  • Studiul Reveal Marketing Research a fost realizat în februarie 2026 pe un eșantion de 1.006 respondenți
  • XTB România oferă resurse educaționale și acces la piețe internaționale pentru investiții

Conversation

No comments yet

Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.