„România să nu mai aibă dreptul de a găzdui turnee”. Decizia primarului Emil Boc care a înfuriat Rusia (opens original article in a new tab)
Primarul Emil Boc a decis ca sportivii ruși să nu folosească imnul sau steagul într-o competiție de gimnastică ritmică din Cluj-Napoca, ceea ce a provocat reacții dure din Rusia, care a cerut ca România să fie sancționată.
- Primarul Emil Boc a anunțat că sportivii ruși nu vor folosi imnul sau steagul în competiția de gimnastică ritmică din Cluj-Napoca.
- Autoritățile ruse au cerut ca România să fie privată de dreptul de a găzdui turnee internaționale din cauza deciziei primarului.
- Federația Mondială de Gimnastică a schimbat regulile, permițând sportivilor ruși să utilizeze simboluri naționale în competiții.
- Primarul a susținut că decizia nu este un protest față de sportivi, ci o opoziție față de utilizarea simbolurilor politice ale Rusiei în România.
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.