Mutarea făcută de proprietarul Nord Stream, controlat de Gazprom, împotriva interdicției UE privind gazele rusești (opens original article in a new tab)
Nord Stream 2 AG, companie controlată de Gazprom, a inițiat o acțiune în instanță împotriva interdicției UE privind gazele rusești, susținând că măsura este ilegală. UE a adoptat interdicția folosind o lege care a trece peste opoziția unor state membre, iar proiectul Nord Stream 2 nu a intrat în funcțiune din cauza evenimentelor din 2022.
- Nord Stream 2 AG, controlată de Gazprom, a inițiat o acțiune în instanță împotriva interdicției UE privind gazele rusești
- UE a adoptat interdicția gazelor rusești folosind o lege care a trece peste opoziția Ungariei și Slovaciei
- Nord Stream 2 a fost finalizat în 2021, dar nu a intrat în funcțiune din cauza opoziției germane și a exploziilor din 2022
- Președintele Putin a declarat că conducta rămasă intactă ar putea începe să transporte gaze imediat
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.