Președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan, față în față la Ambasada SUA. Ce mesaje au ținut să transmită (opens original article in a new tab)
Președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan participă la recepția oferită de ambasada SUA la București, în cadrul evenimentului care împlinește 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență a SUA, susținând discursuri despre parteneriatul strategic dintre România și SUA.
- Președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan participă la recepția oferită de ambasada SUA la București.
- Fiecare dintre ei susțin un discurs în cadrul evenimentului care împlinește 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență a SUA.
- Temă evenimentului este „Freedom250”, care onorează spiritul fondator al SUA și parteneriatul strategic dintre SUA și România.
- Președintele Dan a menționat sprijinul SUA pentru apărarea României și progresele în domenii precum apărarea, comerțul și securitatea energetică.
- Premierul Bolojan a subliniat influența SUA asupra lumii și mulțumirea față de prezența militară americană în România.
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.