Vicepreședintele ANRMPSG: „România va fi cel mai mare producător de gaze naturale din UE, dar asta vine cu obligații mari” (opens original article in a new tab)
România va deveni cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană, dar va avea obligații mari legate de stocarea geologică a dioxidului de carbon, conform declarațiilor lui Ionuț-Sorin Banciu, vicepreședintele ANRMPSG.
- România va deveni cel mai mare producător de gaze naturale din UE, conform declarațiilor lui Ionuț-Sorin Banciu, vicepreședintele ANRMPSG.
- Obligațiile legate de stocarea geologică a dioxidului de carbon sunt legate de producția de petrol și gaze din 2022-2023.
- ANRMPSG lucrează la două ordonanțe de urgență, inclusiv pentru implementarea Regulamentului european privind metanul.
- Zăcămintele epuizate vor fi folosite pentru stocarea dioxidului de carbon, într-un proiect finanțat de Fondul de Inovare și Comisia Europeană.
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.