Skip to content
24/7NewsPaper
Back to feed
Digi24digi24.ro

Un fost ministru al justiţiei din Coreea de Sud, condamnat la 25 de ani de închisoare pentru rolul în criza legii marţiale (opens original article in a new tab)

TL;DR

Un fost ministru al justiției din Coreea de Sud a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru rolul său în criza legii marțiale din 2024, iar fostul președinte Yoon Suk-yeol a fost condamnat pentru trimiterea de drone în Coreea de Nord și pentru impunerea legii marțiale.

  • Un fost ministru al justiției din Coreea de Sud a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru implicarea în criza legii marțiale din 2024.
  • Fostul președinte Yoon Suk-yeol a fost condamnat la închisoare pentru trimiterea de drone în Coreea de Nord și pentru impunerea legii marțiale.
  • Park Sung-jae a fost condamnat pentru a fi organizat o reuniune a responsabililor Ministerului Justiției și pentru a verifica capacitatea închisorilor pentru arestări antiguvernamentale.
  • Procurorii au cerut o pedeapsă de 20 de ani de închisoare pentru Park, considerând că a folosit puterea pentru a aduce atingere statului de drept.

Conversation

No comments yet

Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.