Un fost ministru al justiţiei din Coreea de Sud, condamnat la 25 de ani de închisoare pentru rolul în criza legii marţiale (opens original article in a new tab)
Un fost ministru al justiției din Coreea de Sud a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru rolul său în criza legii marțiale din 2024, iar fostul președinte Yoon Suk-yeol a fost condamnat pentru trimiterea de drone în Coreea de Nord și pentru impunerea legii marțiale.
- Un fost ministru al justiției din Coreea de Sud a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru implicarea în criza legii marțiale din 2024.
- Fostul președinte Yoon Suk-yeol a fost condamnat la închisoare pentru trimiterea de drone în Coreea de Nord și pentru impunerea legii marțiale.
- Park Sung-jae a fost condamnat pentru a fi organizat o reuniune a responsabililor Ministerului Justiției și pentru a verifica capacitatea închisorilor pentru arestări antiguvernamentale.
- Procurorii au cerut o pedeapsă de 20 de ani de închisoare pentru Park, considerând că a folosit puterea pentru a aduce atingere statului de drept.
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.