Președintele ceh îl dă în judecată pe premier în legătură cu participarea la summitul NATO (opens original article in a new tab)
Președintele ceh îl acuză pe prim-ministru că îl exclude din delegația la summitul NATO, iar cazul va fi analizat de Curtea Constituțională.
- Președintele ceh Petr Pavel a intentat o acțiune în justiție împotriva guvernului pentru a participa la summitul NATO
- Prim-ministrul Andrej Babiș a refuzat să-l includă pe Pavel în delegația oficială, argumentând că summitul va fi diferit de cele anterioare
- Curtea Constituțională va examina cazul pentru a clarifica autoritatea de a decide participarea șefului statului la summitul NATO
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.