Skip to content
24/7NewsPaper
Back to feed
Digi24digi24.ro

Prea săraci ca să fie turiști. Românii care nu merg în vacanțe: „N-am fost niciodată! Nici la munte, nici la mare, nici măcar în oraș” (opens original article in a new tab)

TL;DR

Mulți români, în special din zone rurale, nu pot sau nu doresc să călătorească din cauza sărăciei, iar turismul este un domeniu cu mari diferențe între diverse grupuri de oameni.

  • Unii români nu au vizitat niciodată vreun muzeu sau oraș
  • Sărăcia este principalul motiv pentru care oamenii nu merg în vacanță
  • În Prisăcani, mulți nu își permit să iasă din sat pentru relaxare
  • Iașiul a primit premiul „Mărul de Aur” în turism

Conversation

No comments yet

Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.