Peter Magyar exclude extinderea Grupului de la Vişegrad după ce anunțase că va propune invitarea României (opens original article in a new tab)
Peter Magyar a anunțat că Grupul de la Visegrad nu va extinde membrii permanenți, rămânând format din Ungaria, Polonia, Cehia și Slovacia, cu cooperare suplimentară în cadrul formulei 'V4 Plus'.
- Peter Magyar a anunțat că Grupul de la Visegrad nu intenționează să admită noi membri permanenți.
- Grupul de la Visegrad va rămâne format din Ungaria, Polonia, Cehia și Slovacia, cooperarea cu alte țări urmând să se desfășoare în cadrul formulei 'V4 Plus'.
- Liderii V4 au convenit să consolideze cooperarea bazată pe interese comune și să restabilească canalele de cooperare în politica UE.
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.