Marco Rubio insistă că nu vor fi percepute taxe pentru traversarea strâmtorii Ormuz: „Este o cale navigabilă internațională” (opens original article in a new tab)
Secretarul de stat american Marco Rubio a afirmat că nicio țară nu are dreptul să perceapă taxe de trecere prin strâmtoarea Ormuz, în timp ce SUA și Iranul au semnat un acord de încetare a focului de 60 de zile, dar observatorii consideră acordul fragil, cu tensiuni privind utilizarea fondurilor iraniene.
- Marco Rubio a declarat că nicio țară nu are dreptul să perceapă taxe de trecere prin strâmtoarea Ormuz
- SUA și Iranul au semnat un acord de încetare a focului de 60 de zile pentru strâmtoarea Ormuz
- Observatorii interpretează acordul ca fiind fragil, cu posibile tensiuni privind taxele și utilizarea fondurilor iraniene
- Statele din Golful Persic au păreri împărțite privind acordul, cu temeri că fondurile ar putea fi reinvestite în sectorul militar al Iranului
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.