Skip to content
24/7NewsPaper
Back to feed
Digi24digi24.ro

Iranul anunţă că negocierile tehnice cu SUA s-au încheiat şi se trece la următoarea fază. Ce se întâmplă cu Strâmtoarea Ormuz (opens original article in a new tab)

TL;DR

Negocierile tehnice dintre Iran și SUA s-au încheiat, urmând ca următoarea fază să implice un comitet de nivel înalt. Iranul a promis un tranzit liber în Strâmtoarea Ormuz, dar va administra această zonă, iar SUA au ridicat temporar blocada asupra porturilor iraniene.

  • Negocierile tehnice dintre Iran și SUA s-au încheiat cu crearea a patru grupuri de lucru.
  • S-au convenit eliberarea 12 miliarde de dolari și o licență pentru vânzarea de petrol iranian.
  • Iranul a promis un tranzit liber în Strâmtoarea Ormuz, dar a afirmat că va administra această zonă.
  • SUA au ridicat blocada asupra porturilor iraniene, dar sancțiunile economice rămân în vigoare.

Conversation

No comments yet

Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.