„Foarte periculoși! De două ori m-au atacat”. Oraș întreg terorizat de urși. Animalele dau târcoale, în căutare de hrană (opens original article in a new tab)
Locuitorii din Covasna și Sfântu Gheorghe sunt terorizați de urși care pătrund în ogoare, gospodării și orașe, iar autoritățile lucrează la soluții pentru a gestiona situația.
- Ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna, solicită scoaterea ursului brun de pe lista speciilor protejate pentru a facilita intervențiile vânătorilor.
- Locuitorii din Covasna și Sfântu Gheorghe trăiesc cu teama urșilor, care pătrund în ogoare, gospodării și chiar în orașe.
- Autoritățile au împușcat un urs care a apărut pe străzile orașului, iar în apropierea râului Olt s-a amplasat o cușcă pentru capturarea acestora.
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.