Skip to content
24/7NewsPaper
Back to feed
Digi24digi24.ro

Avertisment de la Kiev: Andrii Sîbiga, iritat de exercițiile de mobilizare din Belarus. „O tactică de intimidare față de țările vecine” (opens original article in a new tab)

TL;DR

Ministrul ucrainean al Afacerilor Externe, Andrii Sîbiga, a avertizat că exercițiile de mobilizare din Belarus sunt o tactică de intimidare față de statele vecine, în timp ce Ucraina solicită intensificarea presiunii asupra regimului lui Alexander Lukașenko.

  • Ministrul ucrainean al Afacerilor Externe, Andrii Sîbiga, a avertizat că exercițiile de mobilizare din Belarus sunt o tactică de intimidare față de statele vecine.
  • Biroul de recrutare din districtul Ashmyany a convocat aproximativ 2.000 de recruți între 20 iunie și 2 iulie.
  • Ucraina solicită comunității internaționale să intensifice presiunea asupra regimului lui Alexander Lukașenko pentru a încuraja reducerea tensiunilor.
  • Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a cerut Belarusului să demonteze echipamentele de retransmisie a semnalului utilizate pentru atacurile cu drone rusești.

Conversation

No comments yet

Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.