Adrian Negrescu: „Reducerea deficitului bugetar este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece” (opens original article in a new tab)
Reducerea deficitului bugetar la 1,75% din PIB este considerată un semnal pozitiv pentru România, dar consultantul economic Adrian Negrescu avertizează că este insuficientă pentru a rezolva problemele structurale ale finanțelor publice, iar dependența de finanțările europene rămâne mare.
- Reducerea deficitului bugetar la 1,75% din PIB este un semnal pozitiv pentru România
- Investițiile publice au crescut de la 40,57 miliarde lei la 44,73 miliarde lei
- Negrescu a avertizat că dependența de finanțările europene rămâne mare
- Datoria publică ar putea ajunge la 80-90% din PIB fără măsuri de consolidare fiscală
- Statul este nevoit să se împrumute masiv pentru a-și acoperi cheltuielile curente
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.