Ziua în care 17 vagoane cu marfă au sosit de la Moscova în Gara Obor. Ce conțineau cele peste 1400 de cutii trimise de la Kremlin (opens original article in a new tab)
Pe 16 iunie 1935, 17 vagoane cu marfă au ajuns în România din Moscova, conținând peste 1.443 de cutii cu documente, hărți, manuscrise, obiecte bisericești și covoare, parte din tezaurul național confiscat de bolșevici în 1918.
- Pe 16 iunie 1935, 17 vagoane cu marfă au ajuns în România din Moscova, conținând peste 1.443 de cutii cu documente, hărți, manuscrise, obiecte bisericești și covoare.
- Tezaurul național român, confiscat de bolșevici în 1918, a fost restituit parțial în 1935, dar aurul și bijuteriile rămân în Rusia.
- Tranșa de restituire a tezaurului a fost parte a normalizării relațiilor dintre România și URSS, după 1934.
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.