Skip to content
24/7NewsPaper
Back to feed
Adevăruladevarul.ro

Trei persoane au murit în Franța din cauza caniculei. Meteorologii anunță temperaturi de până la 43 de grade (opens original article in a new tab)

TL;DR

Trei persoane au murit în Franța din cauza caniculei, cu temperaturi așteptate să atingă 43°C, iar riscurile pentru sănătate cresc semnificativ. Valul de căldură este comparabil cu cel din 2003, care a provocat aproape 15.000 de decese. Autoritățile avertizează că riscurile pentru sănătate cresc cu fiecare grad peste pragurile de alertă.

  • Trei persoane au murit în Franța din cauza caniculei
  • Temperaturile se apropie de 43°C în Gironde
  • Riscul de mortalitate crește cu fiecare grad peste pragul de alertă
  • Numărul deceselor din cauza caniculei a crescut semnificativ în ultimii ani

Conversation

No comments yet

Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.