„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie (opens original article in a new tab)
Dezbaterile de pe Reddit arată că mulți români se simt inferiori din cauza iluziei prosperității pe rețelele sociale, unde oamenii își arată doar aspectele bune, cumpărând statut social pe datorie.
- Utilizatorii de rețele sociale simt că toți ceilalți sunt mai prosperi decât ei
- Multe persoane cumpără statut social pe datorie pentru a proiecta o imagine de succes
- Rețelele sociale amplifică presiunea financiară și distorsionează percepția realității
Conversation
No comments yet
Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.