Skip to content
24/7NewsPaper
Back to feed
Adevăruladevarul.ro

„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie (opens original article in a new tab)

TL;DR

Dezbaterile de pe Reddit arată că mulți români se simt inferiori din cauza iluziei prosperității pe rețelele sociale, unde oamenii își arată doar aspectele bune, cumpărând statut social pe datorie.

  • Utilizatorii de rețele sociale simt că toți ceilalți sunt mai prosperi decât ei
  • Multe persoane cumpără statut social pe datorie pentru a proiecta o imagine de succes
  • Rețelele sociale amplifică presiunea financiară și distorsionează percepția realității

Conversation

No comments yet

Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.