Skip to content
24/7NewsPaper
Back to feed
Adevăruladevarul.ro

Merită să mai fii șef în 2026? Motivul pentru care două treimi dintre angajați refuză să mai urce pe scara ierarhică (opens original article in a new tab)

TL;DR

Un studiu arată că mulți angajați nu mai doresc să devină manageri din cauza responsabilităților crescute și a schimbărilor în definiția succesului profesional.

  • Studiul arată că 63% dintre angajații care nu ocupă funcții de conducere nu consideră atractiv rolul de manager.
  • Responsabilitățile managerilor au crescut semnificativ în ultimii ani, conform studiului realizat pe 5.000 de angajați.
  • Mulți angajați preferă să devină experți în domeniul lor decât să conducă echipe, datorită echilibrului dintre viața profesională și personală.
  • Succesul profesional nu mai este definit doar prin promovări, ci și prin oportunități de învățare și proiecte ambițioase.

Conversation

No comments yet

Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.