Skip to content
24/7NewsPaper
Back to feed
Adevăruladevarul.ro

Aproape 100 de tone de deșeuri, oprite la intrarea în România. Garda de Mediu a folosit în premieră scanerul cu raze X pentru camioane (opens original article in a new tab)

TL;DR

Autoritățile române au oprit aproape 100 de tone de deșeuri la frontieră, folosind un scaner cu raze X pentru prima dată, în cadrul unei operațiuni extensive între 15–19 iunie 2026.

  • Aproape 100 de tone de deșeuri au fost oprite la intrarea în România în cadrul unei operațiuni desfășurate între 15–19 iunie 2026
  • Garda Națională de Mediu a folosit pentru prima dată un scaner cu raze X pentru inspectarea camioanelor fără descărcarea mărfii
  • Au fost controlate peste 4.000 de transporturi, iar 384 de tone de deșeuri au fost blocate sau plasate sub control
  • Autoritățile au identificat deșeuri precum anvelope uzate, echipamente electrice, textile și produse second-hand transportate ilegal

Conversation

No comments yet

Threaded discussion is coming next — this is where the community conversation about this story will live.